Aktuality

Vedení benáteckého fotbalu ocenilo bývalé funkcionáře a hráče, kteří se zasloužili o postup z Krajského přeboru až do Fortuna ČFL !

24.05.2017

Před nedávným derby utkáním proti Dobrovici bylo vedením benáteckého klubu odměněno šest bývalých hráčů a dva funkcionáři, za nesmazatelnou stopu, kterou tu zanechali při úspěšném tažení z Krajského přeboru až do třetí nejvyšší fotbalové soutěže! Na travnatou plochu jako první měl nastoupit někdejší trenér Vladimír Sedláček, který se ovšem nemohl zúčastnit z důvodu pracovního vytížení. Dále pak hráči Milan Karásek, Martin Korec, Stanislav Smetana, Martin Škarecký, Josef Jiránek, Jan Buryán. Posledním oceněným pak byl bývalý vedoucí mužstva Vlastimil Vorasický. Všichni ocenění převzali dárkové koše, upomínkové plakety a dres s počtem startů za dobu působení v modrobílém dresu Benátek. My vám nyní se všemi oceněnými přinášíme rozhovory.
 

FOTO z předávání upomínkových plaket, dresů atd. oceněným hráčům ZDE.

 
VLADIMÍR SEDLÁCEK je dlouholetý úspěšný trenér. Sedy zde v minulosti působil již jako aktivní hráč. V roce 2011 se sem vrátil, nikoliv však již na travnatý pažit, nýbrž jako hlavní trenér A-týmu, který se tehdy krčil na chvostu krajského přeboru. Nejenže dokázal v tomto roce tuto soutěž v poklidu zachránit, tým stabilizoval a za jeho vedení následně dokázal vybojovat postup až do třetí ligy. V roce 2014 oceněn v anketě sportovec města Benátek nad Jizerou, kde zvítězil v anketě trenér roku.
 
Jak zpětně vzpomínáte na roky strávené v Benátkách nad Jizerou?
Na roky strávené v Benátkách vzpomínám jen v dobrém. Myslím si, že za tu dobu se v benáteckém fotbale udělalo kus práce a podařilo se dvakrát historicky postoupit. Měl jsem štěstí, že jsem mohl spolupracovat se skvělými lidmi, jak v realizačním týmu, tak i ve vedení.
 
Který ze zápasů, jež jste v Benátkách odtrénoval, vám utkvěl nejvíce v paměti?
Určitě to byla utkání v krajském přeboru, ze kterého jsme po jedenasedmdesáti letech postoupili do divize. Dále rád vzpomínám na divizní vítězství 3:1 v Dobrovici.
 
V současné době jste trenérem mladoboleslavského dorosteneckého týmu U16. Jste spokojen s prací u mládeže, nebo byste se nebránil nabídce od seniorského mužstva?
K mládeži do Mladé Boleslavi jsem se vrátil po necelých pěti letech. Práce s mládeží mě vždy bavila a i nadále baví. Co se týká nabídky do seniorského fotbalu, záleželo by, odkud by byla a jaké ambice a koncepci by ten klub měl. 
 
Coby hráč jste působil v Dobrovici. V Benátkách jste hrál i trénoval. Kterému z těchto týmů jste v derby přál více?
Jednoznačně jsem vítězství přál domácím Benátkám.
 
Sledujete stále benátecké výsledky, případně navštěvujete někdy zdejší zápasy?
Výsledky Benátek samozřejmě sleduji. Bohužel jsem dost časově zaneprázdněn, takže za tu dobu, co jsem v Benátkách skončil, jsem viděl pouze tři utkání.
 
 
MILAN KARÁSEK. Na Milanovy začátky v Benátkách, jak se lidově říká, již sedl prach, datují se totiž až do roku 2007, kdy se zde hrála I.A třída. Za tuto dobu se stal stabilním členem základní sestavy a zažil tu tři postupy - nejprve do krajského přeboru, následně také do divize a ČFL. Stal se tak jedním z nejúspěšnějších hráčů benátecké historie. Odehrál tu 272 mistrovských zápasů a vstřelil 29 gólů.
 
V Benátkách nad Jizerou jsi působil téměř deset let. Jak budeš na tyto roky vzpomínat?
Byla to neuvěřitelná cesta z I.A třídy až do třetí ligy. Za toto období jsem zde poznal nespočet skvělých lidí a fotbalistů. Možná teprve za pár let budeme vzpomínat, co se nám vše tehdy podařilo.
 
Co ti za působení v Benátkách nad Jizerou utkvělo nejvíce v paměti?
Ani se nedá vypsat, kolik toho bylo. V Benátkách je rozhodně skvělé zázemí, a to po všech stránkách. To, co se tu podařilo vybudovat za poslední dekádu - hřiště, stadión, kabiny, umělá tráva, regenerace, stojí za poděkování všem lidem, kteří mají s fotbalem něco společného, nebo ho podporují sponzorsky. Jednu věc bych rád uvedl, i když jsme to po celou dobu ve třetí lize čeřili spíše ve spodku tabulky, tak jsme měli jako klub nejlepší fanouškovský kotel, který s námi jezdil i na venkovní zápasy. V podstatě se nám naši fandové stali oporou už od postupu do divize, takže nám je všichni mohli jen tiše závidět.
 
Ve zdejším dresu sis zahrál třetí ligu. Byl to tvůj největší úspěch ve fotbalové kariéře?
Ano, rozhodně to je můj největší úspěch ve fotbalové kariéře. Ovšem mám takovou příhodu. Když jsme zapíjeli v sezóně 2006/2007 postup z I.A třídy, tak jsem Joskovi Novotnému, dalšímu bývalému matadorovi, tenkrát řekl, že můj cíl je jednou hrát s Benátkami divizi. Koukal na mě sice jako na blázna, ale tento cíl se naplnil nad moje očekávání (úsměv). Neuvěřitelné.
 
Kam směřovaly po angažmá v Benátkách tvé další kroky a jak se ti tam momentálně daří?
Momentálně hraji za Horky nad Jizerou, kde je několik kluků, kteří se mnou také dříve působili v Benátkách. Po deseti letech se tak vracím opět do I.A třídy. Soutěž nemáme vůbec špatně rozehranou. Že by druhá neuvěřitelná cesta...?
 
 
MARTIN KOREC přišel do Benátek nad Jizerou do krajského přeboru z nedaleké tehdy B-třídní Kropáčovy Vrutice, kde platil za vytříbeného kanonýra. Branky nezapomněl střílet ani v našem dresu. Za dobu svého šestiletého působení zde odehrál 146 mistrovských zápasů a zaznamenal v nich úctyhodných 62 branek. Také tu zažil dva postupy - do divize a třetí ligy.
 
V Benátkách nad Jizerou jsi působil šest let. Jak budeš na tyto roky vzpomínat?
Budu na ně vzpomínat určitě rád, protože jsem tady prožil šest krásných roků. Když jsem sem prvně přišel na hostování z Kropáčovy Vrutice, nikdy by mě nenapadlo, že tady vydržím tak dlouho a ještě k tomu postoupíme až do ČFL.
 
Co ti z působení v Benátkách utkvělo nejvíce v paměti?
O tom bych radši ani nemluvil. Je to příhoda spojená s postupovou oslavou (smích). Za ty roky toho byla spousta, ale nejvíce asi ty dva postupy, které jsem tu zažil. 
 
Ve zdejším dresu sis zahrál třetí ligu. Byl to tvůj největší úspěch ve fotbalové kariéře?
Určitě to byl můj největší úspěch a chtěl bych za něj poděkovat všem, kteří se tu kolem fotbalu pohybují - spoluhráčům, trenérům, vedení a dalším. Vedení bych zvláště chtěl poděkovat za rozloučení, které pro nás bývalé hráče připravilo a popřát jim mnoho zdaru v záchranářském boji!
 
Kam směřovaly tvé další kroky? Jak se ti v novém dresu momentálně daří?
Momentálně hraji v Horkách nad Jizerou I.A třídu. Potkal jsem se tu s dalšími bývalými benáteckými spoluhráči. Jsme momentálně na 1. místě, takže se dá říci, že se  nám daří (usměv).
 
 
STANISLAV SMETANA k nám přišel do krajského přeboru z mladoboleslavské mládeže a téměř okamžitě se zabydlel v základní sestavě. Během sedmi let zde odehrál 147 zápasů a vstřelil 6 branek. Nyní operuje ve středu zálohy v nedalekých Horkách nad Jizerou, hrajících I.A třídu, kde se sešel se svými bývalými benáteckými spoluhráči Milanem Karáskem a Martinem Korcem.
 
V Benátkách nad Jizerou jsi působil dlouhých sedm let. Jak budeš na toto angažmá vzpomínat?
Do Benátek nad Jizerou jsem přišel z mladboleslavské rezervy po zranění a operaci ruky. Měl jsem nějaké nabídky z vyšších soutěží, ale rozhodl jsem se pro Benátky, protože jsem to měl víceméně za rohem. Prvních pár let bylo krušnějších a vše se stabilizovalo až s angažováním trenéra Ládi Sedláčka a další důležitý krok byl, že se začal ve zdejším fotbalu angažovat Petr Spousta. Poté už mělo vše vzestupnou tendenci. Začal se budovat charakterově i herně silný kádr, takže na angažmá v Benátkách vzpomínám jen v dobrém a cítil jsem se při něm jako doma.
 
Kterou sezónu hodnotíš z tvého pohledu jako nejvydařenější?
Nedá se mluvit jen o jedné sezóně, ale díky koncepční práci v Benátkách budu vzpomínat nejvíce na sezónu, kdy se postoupilo z krajského přeboru do divize. Divizí jsme díky laufu jen "propluli", i když se postupovalo vždy z druhého místa a v neposlední řadě vzpomínám také na sezónu, kdy se udržela ČFL. Tým táhl zmíněné roky za jeden provaz a i když to byla dřina, hrou jsme se většinou bavili a makali jeden za druhého.
 
Benátky nad Jizerou jsi opustil před startem této sezóny a přestoupil do Horek nad Jizerou. Proč ses rozhodl pro tento krok?
Z Benátek nad Jizerou jsem odešel poté, kdy byl odvolán Láďa Sedláček a pod novým trenérem Františkem Šturmou jsem necítil důvěru. Navíc se začal budovat úplně nový kádr, takže jsem cítil, že je po těch letech čas na změnu. Rozhodl jsem se pro Horky, protože tam trénuje Aleš Kohout, kterého jsem znal ještě jako benáteckého hráče a projevil o mě velký zájem.
 
V Horkách jste na 1. místě tabulky I.A třídy, navíc v týmu působí několik exbenáteckých hráčů. Těžíte ze své sehranosti z Benátek?
Ani bych neřekl, že těžíme z nějaké sehranosti. Je tam jiný trenér a ten po nás chce jiné věci, než jsme hráli v Benátkách. Těžíme spíše z kvality kádru, který tam sestavili a také z toho, že všichni táhneme za jeden provaz a jdeme za stejným cílem. 
 
Chcete se pokusit o podobný úspěch, jaký se povedl v Benátkách a sice přes krajské soutěže postoupit až do divize a časem třeba i výše?
Postup do krajského přeboru je pro nás prioritou a cílem. Na to, že hrajeme I.A třídu máme od vedení velice slušné podmínky a na nás je, abychom to ukázali na hřišti, což se někdy daří, někdy ale méně. O divizi bych raději nemluvil, to je momentálně takové sci-fi, ale máme v kádru dost hráčů, kteří vyššími soutěžemi prošli.
 
 
MARTIN ŠKARECKÝ, věčný pohodář, přišel do Benátek na jaře roku 2012 z Nymburka, odehrál tu 105 utkání a vstřelil 31 branek. Benátecké fanoušky zaujal svým urputným běhavým stylem podpořeným skvělým fyzickým fondem. Svými výkony si vysloužil nominaci do ankety o nejlepšího sportovce města Benátek nad Jizerou, ve které obsadil v roce 2014 krásné 4. místo.
 
V Benátkách nad Jizerou jsi působil čtyři roky. Jak budeš na toto angažmá vzpomínat?
Jenom v dobrém! Přišel jsem do krajského přeboru, odcházel v ČFL, takže z mé strany spokojenost (úsměv). Také jsem měl štěstí, že zde byla skvělá parta a navíc musím říci, že jsem nepůsobil v klubu, který by měl lepší zázemí, než bylo tady.
 
Co ti z působení v benáteckém dresu utkvělo nejvíce v paměti?
Co se týče zápasů, tak si jako první vybavím poslední kolo v podzimní části divize, kdy jsme doma porazili Jablonec nad Jizerou gólem v 90. minutě. Mimo trávníky je to zapíjení narození mé první dcery.
 
Zahrál sis tu třetí ligu. Byl to tvůj největší úspěch ve tvé fotbalové kariéře?
Cením si dvou úspěchů. Prvním jsou nominace do české fotbalové reprezentace hráčů do 18 let, které však kvůli léčbě rakoviny zůstaly spíše na papíře. Po návratu k fotbalu byla možnost hrát za Benátky ČFL, obzvlášť s kapitánskou páskou, jednoznačně největším úspěchem.
 
Benátecký tým jsi opustil, i když o tebe vedení klubu stálo. Co podpořilo tvé rozhodnutí posílit divizní štiku z Nymburka?
Zcela jednoznačně možnost věnovat se více rodině. Mám dvě malé dcery a díky tomu, že v Nymburce bydlím, mohu doma trávit více času.
 
S Nymburkem jste momentálně na druhém místě divizní tabulky a bojujete o místo první. Takže v dresu tohoto týmu v případě postupu by sis mohl zahrát ČFL. Těšíš se na případný postup a následně třetí ligu? Nebo Benátky zůstanou jediným týmem, kde sis ČFL zahrál?
To je velmi záludná otázka. Momentálně nejsem schopen říci. Jednak jsme s Nymburkem zatím ještě nepostoupili a také je to téma na další úvahu. Vím, jak je ČFL náročná časově a především fyzicky. Skloubit práci, rodinu a fotbal na téhle úrovni, není jednoduché. Avšak zároveň nyní nechci tvrdit, že v případě postupu z Polabanu na sto procent odejdu. Navíc nikde není dáno, že o mě v Nymburce budou v ČFL stát (úsměv).
 
 
JOSEF JIRÁNEK se začátkem zimní přípravy rozhodl zatím ze zdravotních důvodů ukončit fotbalovou kariéru Pepa sem přišel v roce 2012 do krajského přeboru a za čtyři roky zde oslavil dva postupy do již zmiňované divize a ČFL. Odehrál zde 74 mistrovských zápasů, ve kterých vstřelil 11 branek.
 
V Benátkách nad Jizerou jsi působil čtyři roky. Jak na toto angažmá budeš vzpomínat?
Na Benátky budu vzpomínat vždy s radostí. Prožil jsem zde čtyři krásné fotbalové roky, okořeněné dvěma postupy, a poznal tu spoustu skvělých lidí.
 
Do Benátek nad Jizerou, tehdy hrajících krajský přebor, jsi přišel z divizní Dobrovice. Co tehdy stálo za tvým rozhodnutím posílit Benátky?
Po nepovedené části sezóny v Dobrovici mě do Benátek přivedl trenér Sedláček. Jsem moc rád, že jsem tenkrát přestoupil.
 
Právě před derby utkáním proti Dobrovici jsi byl oceněný. Byl jsi při utkání rozpolcený či jsi měl jasno v tom, komu více přeješ?
Rozpolcený jsem určitě nebyl. Za Dobrovicí jsem udělal tlustou čáru a "doma" jsem a budu v Benátkách. Po tom všem, co jsem tu zažil, to bylo dost emotivní.
 
Letos jsi s Benátkami nastoupil do zimní přípravy, poté ses ale rozhodl ukončit fotbalovou kariéru. Je tvé rozhodnutí konečné, nebo tě ještě někdy uvidíme na zelených trávnících?
Za poslední rok jsem odehrál čtyři utkání a zbytek promarodil. Kvůli zranění třísla jsem ukončil trápení. Snad můžu říci, že na vrcholu kariéry.
 
 
JAN BURYÁN se po skončení své dlouholeté profesionální kariéry se vrátil tam, kde vlastně s fotbalem začínal - tedy do mateřských Benátek nad Jizerou. Od roku 2013 do roku 2016 zde sehrál 52 mistrovských utkání, ve kterých vstřelil 11 branek a zasloužil se o postup do divize i třetí fotbalové ligy. Nyní v našem oddíle působí jako hlavní trenér B-týmu a zároveň asistent trenéra u A-týmu a angažuje se v místní mládeži.
 
V Benátkách nad Jizerou jsi působil tři roky, během nichž A-tým dvakrát postoupil. Jak na své fotbalové angažmá budeš vzpomínat?
Z mé strany to byly krásné tři roky. Na sklonku své fotbalové kariéry jsem se vrátil do Benátek, se kterými jsem zažil dva postupy. Budu na ně vzpomínat jen v dobrém. Sešla se tu parta velmi dobrých kluků, které fotbal bavil. Vše si sedlo tak, jak mělo. Snad jsem si nic jiného nemohl přát, než se vrátit do rodného týmu, ve kterém jsem dělal první fotbalové krůčky. 
 
Který postup nyní zpětně řadíš výše?
Více si cením postupu z krajského přeboru do divize. Připadá mi, že ten druhý postup do ČFL byla jakási nadstavba. 
 
Proč ses tehdy v roce 2013 rozhodl vrátit do Benátek nad Jizerou. Měl jsi tehdy i jiné nabídky?
V tomto roce jsem skončil působení v polském týmu z Gliwice. Čekal jsem, co se bude dál dít a jaké nabídky mi přijdou. Proběhla i nějaká zkouška. Ještě v témže měsíci mi volal Marek Mařík, jestli bychom se nemohli sejít. Sešli jsme se tedy v Benátkách. Dal mi nějaký čas na rozmyšlenou, zda bych neměl zájem sem jít a nějak tu završit fotbalovou kariéru. Po nějaké době jsme si plácli. Nakonec z toho byly tři fotbalové roky a následné působení na trenérském postu. 
 
Nyní hraješ III. třídu za nedaleký Zdětín. Jak těžké je skloubit fotbalovou kariéru s funkcí trenéra u A-týmu, rezervy a benátecké mládeže?
Určitě to je hrozně těžké. Hlavně časově je to hodně náročné. Musím poděkovat své manželce, která je hrozně moc tolerantní. Kdyby nebyla tak tolerantní a nevěděla, že fotbal mám tak rád, tak by to byl asi velký problém. Také je takovým mým pomocníkem, když se nedaří. Jsem rád, že je taková a proto to mohu vše skloubit.
 
 
VLASTIMIL VORASICKÝ strávil na lavičce benáteckého týmu dlouhých patnáct let a pamatuje tak jízdu z I.B třídy až do ČFL a zároveň byl nedílnou součástí a dobrou duší benátecké kabiny. Vlasta se také podílel na chodu zdejšího fanklubu.
 
V benáteckém fotbalu jste coby kustod působil téměř dvacet let! Jak jste se vůbec ke zdejší kopané dostal?
Bylo to přes sekretáře Mirka Bohdana. Spolu jsme působili u hokejového benáteckého týmu a oba jsme také přešli k fotbalu, zrovna když se sestoupilo z krajského přeboru do I.A třídy. V té době jsem se rozvedl a do Benátek nad Jizerou přestěhoval.
 
S benáteckým fotbalovým týmem jste oslavil čtyři postupy. Který byl pro vás tím nejsilnějším zážitkem?
Asi ten postup do divize. Tehdy jsem zrovna slavil šedesáté narozeniny, takže to bylo velké. Nikdy na to nezapomenu, bylo to něco neuvěřitelného.
 
Zažil jste tu také spoustu hráčů. Je některé, na kterého vzpomínáte nejraději?
Hráčů, na které rád vzpomínám, je strašně moc. Ať už to jsou z mých začátků pánové Koštejn, Macura, Spousta, Chlumák, Wágner a další, kteří tvořili výbornou partu. Z další generace jsem si rozuměl kupříkladu s Párou či "doktorem" Hruškou. Velmi rád také vzpomínám na farmářskou spolupráci s Mladou Boleslaví, kdy nám pomohli hráči jako Klobása, Kubista či Vraštil. 
 
Co dnes vyplňuje váš volný čas?
Po konci u benáteckého fotbalu jsem si našel zaměstnání v nedalekém Řepově. Jsem tam strašně spokojen. Říkal jsem si, že už nikdy dělat nebudu a nevěřil, že tomu bude naopak. Ale znovu opakuji, jsem strašně spokojen.
 
 
FOTO z předávání upomínkových plaket, dresů atd. oceněným hráčům ZDE.

Město Benátky nad JizerouMŠMT

Mužstvo "A"

#Celková tabulka Z V R P Skóre B +/-
1.
MFK Chrudim
24 17 4 3 55:14 57 21
2.
Loko Vltavín
24 15 4 5 46:27 51 15
3.
SK Zápy
24 12 6 6 38:32 44 8
4.
Jiskra Domažlice
24 12 4 8 58:40 43 7
5.
FK TJ Štěchovice
24 11 7 6 48:47 43 7
6.
FC Písek
24 10 7 7 45:31 41 5
7.
Slavoj Vyšehrad
24 11 4 9 42:38 41 5
8.
SK Viktorie Jirny
24 12 4 8 35:29 40 4
9.
FK Dobrovice
24 10 4 10 35:23 37 1
10.
SK Převýšov
24 9 7 8 45:41 36 0
11.
FK Králův Dvůr
24 9 5 10 33:40 36 0
12.
Jiskra Ústí n.Orlicí
24 8 7 9 27:38 34 -2
13.
SK Benešov
24 8 6 10 24:30 32 -4
14.
FK Litoměřicko
24 8 5 11 34:44 31 -5
15.
SK Sokol Brozany
24 7 6 11 42:52 31 -5
16.
SK Benátky
24 6 7 11 34:42 29 -7
17.
Sokol Čížová
24 1 7 16 22:52 13 -23
18.
Polaban Nymburk
24 1 4 19 11:54 9 -27
Mužstvo B

Mužstvo "B"

#Celková tabulka Z V R P Skóre B +/-
1.
SK Dolní Bousov
17 13 1 3 64:24 41 14
2.
AFK Libčice
17 12 2 3 62:28 39 9
3.
TJ Nelahozeves
17 12 1 4 38:19 37 7
4.
TJ Sokol Holubice
16 8 4 4 43:28 30 -3
5.
FK Dobrovice B
16 8 0 8 39:46 24 3
6.
AFK Eletis Lužec
17 7 1 9 34:43 22 -5
7.
TJ Byšice
17 5 4 8 30:40 22 -5
8.
FK Stará Boleslav
16 6 2 8 36:47 21 -6
9.
SK Benátky B
16 7 0 9 21:35 21 -3
10.
FK Neratovice B
16 4 6 6 25:27 20 -13
11.
FC Mělník
16 5 3 8 27:35 20 -4
12.
SK Vojkovice
16 4 2 10 20:31 16 -11
13.
TJ Sokol Tišice
17 2 2 13 20:55 8 -22
Mužstvo A


Další kolo - Mládež

Dorost - 19. kolo:
​Pš.Mělník - SK Benátky

neděle 29.4. od 10:15 hod.

St.žáci - 17. kolo:
SK Benátky - Velký Osek
sobota 28.4. od 10:15 hod.

Ml.žáci 7+1 - 15. kolo
SK Benátky - FK Krnsko
sobota 28.4. od 8:30 hod.

St.přípravka 2007/08 - 19. kolo:
SK Benátky - FK Zdětín
sobota 28.4. od 12:30 hod.

Ml.přípravka 2009/10
Mistr. turnaj v Kosmonosích
(Benátky, Kosmonosy, Čejetice, D.Bousov)
neděle 13.5. od 9:00 hod.